Skontaktuj się

Armanac - 1994 - Vieille Reserve vsop - Francja

235 zł /jednostka
Nie zawiera VAT
Minimalna ilość: 3 jednostek
Czas dostawy: na zamówienie
Wysyłka do: Cały świat
Opis produktu

Armanac - 1994 - Vieille Reserve vsop - Francja

:
Bas Armagnac - Dolny Armaniak - pochodzi z zachodniej części Gaskonii, uważa się go za najlepszy wśród armaniaków.
Sok z winogron zebranych w październiku fermentuje naturalnie, bez jakichkolwiek dodatków.
Powstające wino jest kwaśne i niskoalkoholowe. Główną część armaniaku (ok. 95%) otrzymuje się w procesie destylacji w specjalnym, wykonanym w całości z miedzi destylatorze. Został on opatentowany w 1918 roku i pomimo licznych ulepszeń i modyfikacji, zasada jego działania oparta na metodzie podwójnej destylacji pozostała nie zmieniona. Termin destylacji ustalany jest odgórnie dla
wszystkich producentów i upływa nie później niż 31 marca w roku następującym po zbiorach. w ten sposób powstaje alkohol o mocy 52-72 procent. Trunki przechowywane są w specjalnych beczkach wytwarzanych z wyselekcjonowanych dębów pochodzących z lasu Monlezun. Drzewo, z którego ma być wykonana beczka musi liczyć co najmniej 50 lat, rosnąć na suchym terenie, z dala od źródeł mineralnych. Jeżeli wokół drzewa rosną grzyby lub sasanki, taki okaz nie nadaje się na beczkę - świadczy to bowiem o sporej wilgotności podłoża. Natomiast idealne drzewo powinno być właściwie na granicy uschnięcia. Kiedy już uda się znaleźć odpowiednie drzewo, drewno na beczki składuje się w specjalnych warunkach od 4 do 7 lat. Armaniak jest umieszczany w takich 400-litrowych dębowych beczkach, które są składowane w winnicach o stałej temperaturze i wilgotności. Od tego momentu w winiaku zaczynają zachodzić procesy "dojrzewania":
1) Uwalnianie z beczek związków taninowych (garbnikowych) oraz aromatów.
2) Wyparowywanie części winiaku i redukcja ilości alkoholu (o około pół procent rocznie), nazywana "anielską działką" ("la part des anges"). Rasowy armaniak powinien mieć docelowo 40 procent.
3) Wzmacnianie aromatów drewna i wina przez powolne utlenianie się armaniaku w kontakcie z powietrzem (beczka nie jest zupełnie szczelna).
Trunek pozostaje w nowych beczkach dopóki drewno nie zostanie odpowiednio rozpuszczone. Wtedy zostaje przeniesiony do starszych beczek, by uniknąć przejścia nadmiernym aromatem drewna. Tam kontynuuje dojrzewanie: rozwijają się aromaty wanilii i suszonej śliwki, pojawia się specyficzny
charakter madery, a zawartość alkoholu spada systematycznie przez jego parowanie ("anielska działka"). Winiak nabiera pięknego bursztynowego koloru, który później przechodzi w mahoniowy.
Grona: Do produkcji Armaniaku oficjalnie dopuszczono 10 szczepów winogron. Jednak 3 z nich uważa się za najważniejsze: Ugni-Blanc, Folle Blanche, Colombard.
Serwowanie: Pijemy go w przezroczystych, okrągłych kieliszkach, takich jak do koniaku. Ogrzewamy dłonią czaszę, a kiedy szkło zaczyna mieć temperaturę zbliżoną do naszego ciała, pierwszy kieliszek wychylamy jednym haustem do dna - po to, by przepłukać jamę ustną i przygotować ją do degustacji.
Następny kieliszek sączymy, właściwie zwilżając jedynie usta.
Nr. identyfikacyjny produktu: 922400 | Komentarz: 922400 | Sprzedawca: BiViGo
Data dodania produktu 02/08/2011 - Zmiany wprowadzone przez sprzedawcę. 17/02/2018
Produkty podobne do

Armanac - 1994 - Vieille Reserve vsop - Francja